“Сіль і цукор – біла смерть”, – говорить всім відома приказка.

Напевно, всі знають про те, що звичайна кухонна сіль є шкідливою та потрібно мінімізувати її використання. При цьому мало хто знає, чому саме сіль є шкідливою та як вона впливає на організм.

Є ще одна цікава тема – морська сіль, яка вважається не шкідливою, а навіть корисною. Протягом останніх десятиліть «в тренді» стежити за собою, ходити до спортзалу та вживати дієтичну їжу. І у світлі цього всього популярність морської солі підскочила як ніколи раніше.

Давайте розбиратися, чи відповідає дійсності образ морської солі, чи це черговий маркетинговий хід виробників солі?

У цій статті ми з’ясуємо:

  • Чим шкідлива сіль? Чи стосується це морської солі?
  • Скільки солі потрібно організму?
  • Чи буває корисна сіль?
  • Звідки ще брати натрій, якщо відмовитися від солі?
  • Види солі. Чи є “правильна сіль”?

Звісно, що трохи солі нам потрібно. Звичайна кухонна сіль – це в основному хлорид натрію, який на 40% складається з натрію і на 60% – з хлору. Хлорид натрію виконує важливі функції в організмі – допомагає переносити амінокислоти та вуглеводи в клітини, стимулює утворення травних ферментів (соляної кислоти, лугу), разом з калієм бере участь у проходженні імпульсу нервового волокна, регулює водний баланс і кров’яний тиск.

У нашому тілі хлорид натрію розпадається на натрій та хлор. Натрій акумулюється у позаклітинній рідині, кістках, хрящах і лише на 10% у клітинах. Хлор в основному міститься в шкірі і меншою мірою – у позаклітинній рідині та кістках.

Загалом, хлорид натрію нам потрібний. Але ключовий момент – скільки його необхідно для ефективної роботи організму? Увага – на день людині потрібно лише 250-350 міліграм натрію.

Проте зазвичай харчовими стандартами встановлюється не необхідна норма підтримки життєдіяльності, а максимальна норма, яка завдає явного шкоди здоров’ю.

За даними Агентства з харчових стандартів (Великобританія) та Американської асоціації серцевих захворювань ця норма становить:

  • 2300 мг – для здорових дорослих,
  • 1500 мг – для дорослих віком від 50 років, гіпертоніків, діабетиків, людей з хворобами нирок,
  • 1200 мг – для дітей,
  • 800 мг – для маленьких дітей від 1 до 3 років,
  • 0 мг – для дітей до року.

Щоб перевести ці цифри в еквівалент солі, слід застосувати коефіцієнт 2,5 – тобто 1 г натрію міститься в 2,5 г солі. Таким чином, 350 мг натрію відповідає 875 мг солі. Менше грама! Це потрібно, щоб підтримувати потреби організму у солі. Максимум потрібно їсти 2,3 г натрію, а це майже 6 г солі. Це чайна ложка солі без горки. Це межа, стеля! Вище якого не можна.

З потом ми втрачаємо приблизно 2 г солі, а зі сльозами – до 1 г. Тому якщо ви посилено попотіли або поплакали, то ваша потреба в солі може зрости. До речі, в організмі завжди зберігається запас хлориду натрію не менше 120 мг.

Тепер давайте подивимося, скільки фактично ми їмо. А фактично ми їмо в рази більше, іноді в десятки разів! У середньому 3000-5000 мг на день, тобто подвійне перевищення граничної дози!

Висновок: у середньому люди їдять у 2 рази більше натрію, ніж гранична норма і в 10 разів більше, ніж потрібно організму для підтримки його функцій!

Чим загрожує надлишок солі?

Нирки

Нирки – це орган, який підтримує в організмі водно-сольовий баланс та виводить надлишки солей натрію та кальцію. Саме нирки допомагають вивести надлишок натрію через сечу. Але, коли надлишок натрію зашкалює, і це відбувається не один раз, а на постійній основі, то нирки перенапружуються і перестають справлятися зі своїм завданням. І натрій накопичується у організмі.

Кістки

Коли наші нирки видаляють надлишок солі з організму, більшість часу вони одночасно видаляють і кальцій. Ця втрата кальцію із сіллю призводить до ослаблення кісток та може призвести до остеопорозу.

Тиск, судини, серце

Зміна кількості натрію в організмі призводить до пропорційної зміни обсягу води в організмі. Надлишок натрію затримує воду в організмі. Це давно відомий факт. Кожна крупиця солі в організмі може утримувати воду, яка в 20 разів перевищує за вагою її власну вагу.

До чого це призводить? Виявляється, не лише до пухкого тіла та зайвої ваги. Але головне – до проблем із тиском та серцем. Як це пов’язано? Дуже просто. Коли натрію стає занадто багато, рідина з м’язової тканини уходить в кров, об’єм кровотоку збільшується і серцю доводиться качати кров інтенсивніше. Звідси підвищений кров’яний тиск (гіпертонія). Високий кров’яний тиск, як правило, тісно пов’язаний з атеросклерозом та хворобами серця.

Перші наукові роботи щодо зв’язку гіпертонії з натрієм датуються ще 1940-1950 рр. В одному з таких досліджень у 65 пацієнтів з гіпертонією вдалося знизити верхній тиск із 197 мм рт.ст. до 151 і нижній – зі 115 до 97 простим переведенням пацієнтів на 48 днів рисово-фруктової дієти з низьким вмістом натрію. Зниження на 46 мм – це багато! Згідно з оцінками уряду США, зниження тиску всього населення США на 5 мм рт. ст. могло б знизити бюджетні витрати на охорону здоров’я на 21 млрд доларів.

Смакові рецептори

Сіль також негативно впливає на наші смакові рецептори. Вони просто втрачають свою колишню чутливість до смаків – солодких, кислих, гірких. Під впливом солі відмирають клітини язика. Ефект схожий на вишкрібання наждачним папером шкіри рук… Саме тому люди часто кажуть – “їжа без смаку без солі”. Через деякий час після повної відмови від солі люди зазвичай кажуть, що починають краще відчувати смак продуктів.

Мозок

На жаль, окрім хлориду натрію, кухонна сіль містить інші інгредієнти – у невеликій кількості, але з великим впливом на організм. Зокрема – алюміній! Дві найпоширеніші речовини, які використовуються проти стеження солі – це алюмосилікат натрію та алюміносилікат кальцію. Вони добре всмоктуються кишечником і осідають у організмі, переважно у мозку. Алюміній призводить до дегенерації деяких клітин мозку та в результаті може призвести до хвороби Альцгеймера.

Висновок: надлишок солі – це проблеми з тиском, судинами, серцем, нирками, мозком! Вихід з ладу цих систем спричиняє ланцюгову реакцію і як результат – проблеми зі здоров’ям у цілому!

Звідки ми отримуємо зайву сіль?

Здавалося б, звідки ми отримуємо стільки солі? 3000-5000 мг натрію на день – це 7,5-12,5 г солі на день! 2 ч.л. солі на день – це дуже багато. Звідки? Ну, кашу посолили зранку, потім борщ в обід, потім котлетку з пюре… Але невже це так багато???

Найдивовижніше те, що близько 80% натрію ми отримуємо не із солонки на кухні, а з готових продуктів, які ми купуємо у магазинах! Це консерви, соуси, кетчупи, соління, сири, печива, чіпси, кукурудзяні пластівці, мюслі і навіть «нешкідливий» хліб! Усі вони містять великі дози солей натрію. Навіть коли на смак ми це не відчуваємо, тобто йдеться не про явно солоні крекери. Я вже не кажу про різні напівфабрикати типу пельменів, готові котлети, чебуреки, які буквально нашпиговані сіллю! У напівфабрикатах, по типу замороженої індички з соусом (продається в супермаркетах), міститься 5400 мг солі!! Вдумайтеся – більш ніж подвійна доза за один прийом їжі! У 15 разів більше, ніж природна потреба організму! Я дуже сподіваюся, що такі напівфабрикати не часто з’являються у вас у холодильнику!

Вчені проаналізували 294 зразки хліба із супермаркетів та пекарень. У 82 із них (28%) містилося стільки ж солі, скільки в пачці чіпсів, а в деяких – ще більше! При цьому на смак не можна було визначити, що у хлібі стільки солі. На упаковці ці дані також не відображаються. З’ясувалося, що 20-25% усієї солі в раціоні англійців припадає на хліб!

Як з’ясували, звідки ми беремо левову частку солі? Це було дуже цікаве дослідження, результати якого були опубліковані у 1991 р. Вчені зібрали групу з 62 осіб. Їм видали солонки, які вони використовували вдома протягом тижня. Об’єми солі були точно виміряні, а сама сіль була «позначена» ізотопним індикатором (так званий «мічений атом»), який можна було визначити в сечі. Учасники точно фіксували все, що вони їли та пили. Регулярні аналізи сечі показували ту кількість солі, яку люди отримували із виданих солонок. Результати були дивними – із солонок люди отримували 6% натрію!!! Ще близько 10-12% натрію учасники отримували з натуральних джерел – зелень, овочі… Інші 82% – це та сама їжа з магазинів, про яку я писала вище.

Плюс їжа із ресторанів! Усього за один прийом їжі у громадському місці ви з’їдаєте від 2000 мг натрію.

Це здається дивним, але у шматку звичайного покупного хліба вже 250 мг натрію. Навіть у нього виробники додають надлишок солі! А ми вже звикли, нам хліб здається особливо не солоним. Організм до всього звикає. Такими темпами скоро нам і хліб з подвійною порцією солі здасться не солоним … Будьте уважніше з хлібом. Крім солі, він у 90% випадків також містить дріжджі – той ще набір хімікатів.